III Ogólnopolski Harcerski Dzień Śniegu – zawody i pokazy

Opublikowany przez

W najbliższą sobotę, 4.03, w Rytrze odbędą XXIV. Harcerskie Mistrzostwa Polski w narciarstwie zjazdowym.

W tym roku już po raz 3 zuchy harcerze i instruktorzy z całej Polski przyjadą na Sądecczyznę by rywalizować w sportach zimowych. W ramach III Ogólnopolskiego Harcerskiego Dnia Śniegu zostaną rozegrane Mistrzostwa Polski w narciarstwie zjazdowym, snowboardzie, zjeździe „na byle czym” konkursie plastycznym i rzeźbie na śniegu. Poszczególne konkurencje będą się odbywać w sobotę 4 marca na terenie Stacji Narciarskiej Ryterski Raj.

Jak przyznają harcerze pomysł organizacji Ogólnopolskiego Harcerskiego Dnia Śniegu podsunęła Ewa Bereś z Polskiego Związku Narciarskiego, Szefowa Komisji Sędziowskiej w Nowym Sączu, nauczycielka WF w ZSEM Nowy Sącz, trener narciarstwa w KS Narciarnia Nowy Sącz. Podczas jednego ze spotkań przedstawiła założenia Światowego Dnia Śniegu obchodzonego przez światową federację FIS z jego hasłem „Experience, Explore, Enjoy” – doświadczaj, odkrywaj, baw się”. To stało się myślą przewodnią III Harcerskiego Dnia Śniegu. Jest to impreza mającą na celu zachęcenie dzieci i młodzieży do spędzania wolnego czasu i zabaw na śniegu.

Organizatorzy imprezy z hufca ZHP im. Bohaterów Ziemi Sądeckiej w Nowym Sączu impreza z roku na rok się rozwija. Stałą reprezentacją jest drużyna z Harcerskiego Klubu Narciarskiego z Krakowa – współorganizator zawodów oraz Hufca Podkrakowskiego ZHP. Zgłosiły się również reprezentacje „Nieprzetartego Szlaku” czyli z drużyn działających z szkołach specjalnych, bo jednym z celów imprezy jest integracja ludzi i organizacji.
Dzień Śniegu to nie tylko zabawa, ale także forma edukacji i nauki. Podczas tego dnia będzie promowana Sądecczyzna – region jako środowisko najlepsze do uprawiania sportów zimowych, a także przyjazne uprawianiu różnych sportów przez cały rok (rowery, kajaki, żeglarstwo ,itp.).
Organizatorzy ogromną wagę przywiązują do bezpieczeństwa. Promowany i wdrażany w życie będzie „Dekalog FIS”, czyli 10 podstawowych zasad poruszania się na stokach narciarskich, co jest bardzo istotne dla bezpiecznego uprawiania sportów zimowych.
O bezpieczeństwie będą również mówić ratownicy i instruktorzy harcerscy oraz z Krynickiej grupy GOPR.
Oprócz rywalizacji sportowych również inne atrakcje jak np. prezentacja pracy psów ratowniczych z Grupy Ratownictwa Specjalnego OSP Nowy Sącz.
Harcerze zapraszają wszystkich do wspólnej zabawy w dniach 3 – 5 marca w Stanicy Harcerskiej w Kosarzyskach, a rywalizacje sportowe 4 marca na terenie stacji Ryterski Raj. Start godzina 9.00.
III Ogólnopolski Harcerski Dzień Śniegu w ramach którego odbędą się XXIV Harcerskie Mistrzostwa Polski w Narciarstwie Zjazdowym. Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Patronat Honorowy Leszek Zegzda Członek Zarządu Województwa Małopolskiego.