Jak się zachować – uczył WOPR

Opublikowany przez

NA basenie MOSiR przy ul. Nadbrzeżnej w ramach Bezpiecznych Wakacji oraz zimowiska odbył się pokaz ratowników sądeckiego WOPR oraz nauka jak się zachować w trudnych sytuacjach w wodzie i na wodzie.

– Tak zajęcia są niezwykle ważne bo dotyczą każdego z nas, zwykłego człowieka, który korzysta z uroków lata i przyrody oraz sportowców – mówił dyrektor MOSiR Nowy Sącz Paweł Badura. – Od lat współpracujemy z nowosądeckim WOPR, a zajęcia w basenie mają pokazać młodym ludziom, a i starszym też jak się należy zachować na takim obiekcie jak nasz, oraz nad wodami rzek czy jezior. Nam wszystkim chodzi o to, bawiąc i wypoczywając było miło i bezpiecznie.
– Jak zawsze podczas spotkań z młodzieżą omawialiśmy zasady dotyczące zachowania się nad wodą, o których mówił Jan Janusz prowadzący zajęcia – dodał wiceprezes WOPR Nowy Sącz Rafał Miczek. – Najważniejsze jest by wszyscy zachowywali rozsądek, a dotyczy to dzieci, młodzież i starszych. Kiedy jednak dojdzie do trudnych, czasami dramatycznych sytuacji trzeba wiedzieć jak się zachować. W basenie pokazaliśmy co trzeba robić w wodzie by nie utonąć, jak ratować na brzegu tonącego. Warto wiedzieć jak się zachować kiedy np wywróci się kajak, itd.

Grupa młodzieży uczestniczących w „Bezpiecznych feriach” przyglądała się na czym polega ratowanie topielca w tradycyjny sposób, ale też jak to robi płetwonurek. Szkoda tylko, że tak pożyteczną akcją nie zainteresowali się ludzie odpowiedzialni w Zarządach Osiedli za Bezpieczne Ferie w Nowym Sączu.