Kajakarstwo górskie. Rozdano medale

Na torze Kolna w Krakowie zakończyły się Mistrzostwa Polskiw slalomie kajakowym. Bardzo dobrze spisali się zawodnicy KS Start Nowy Sącz, którzy wywalczyli 4 medale w tym 3 złote i srebrny.

Emocje podczas zawodów były duże, bowiem walczono nie tylko o medale Mistrzostw Polski, ale również o kwalifikacje do reprezentacji. Sensacją jest odpadnięcie Mateusza Polaczyka, który na Słowacji, ale również w Krakowie po prostu przegrał w rywalami.

– Ja rozumiem Mateusza, jego rozżalenie, ale reguły są proste, kto lepszy, ten w kadrze – mówi wiceprezes PZkaj. Bogdan Popiela. – Wiele problemów było w piątek. Wisła niosła bardzo dużo wody. Elektrownia, która się znajduje przy torze poinformowała organizatora zawodów (Krakowski Klub Kajakowy), że będą zamykać na pewien czas urządzenia, a co za tym idzie wodę na tor, istniało niebezpieczeństwo zalania obiektu oraz naniesieniu wielu ton śmieci. O tym fakcie został poinformowany sędzia główny. Udało się jeszcze przeprowadzić jeden wyścig, który zgodnie zresztą z przepisami został zaliczony jaka pierwsza część zawodów i organizator zakończył zmagania. Mateusz zajął siódme miejsca (miał najlepszy czas, ale aż 4 punkty karne) co spowodowało, że jego szanse na kadrę były już tylko iluzoryczne. Musiałby wygrać w sobotę, licząc przy tym, że innym się nie powiedzie. Takie sytuacje w slalomie się zdarzają, nawet w Pucharze Świata.

W K-1 wygrał Dariusz Popiela, dla którego był to ósmy złoty medal w seniorach, ale pierwszy dla KS Start Nowy Sącz. Sądeczanin musiał mocno powalczyć z Michałem Pasiutem, który również jest w wysokiej formie. Warto podkreślić bardzo dobry start Wiktora Sandery, który ostatnie dwa lata zmagał się z kontuzją. Zajął siódme miejsce, ale zakwalifikował się do kadry U-23.
W C-1 kolejny raz najlepszym okazał się Grzegorz Hedwig z KS Start. W tej konkurencji doszło do bardzo rzadkiej sytuacji. Dwaj pierwsi zawodnciy uzyskali identyczny rezulat zdobywając złote medale.

Mistrzostwa Polski w slalomie kajakowym 2019 – wyniki końcowe:
K-1 mężczyzn: 1. Dariusz Popiela (Start Nowy Sącz) 66,17 (0), 2. Michał Pasiut (AZS AWF Kraków) 67,59 (0), 3. Mateusz Polaczyk (Zawisza Bydgoszcz) 67,80 (0).

K-1 kobiet: 1. Natalia Pacierpnik (KKK Kraków) 76,72 (0), 2. Klaudia Zwolińska (Start Nowy Sącz) 78,49 (2), 3. Joanna Mędoń (Zawisza Bydgoszcz) – 80,03 (0)

C-1 mężczyzn: 1. Grzegorz Hedwig (Start Nowy Sącz) i Kacper Sztuba (AZS AWF Kraków) – po 72,99 (0), 3. Przemysław Nowak (LKK Drzewica) 74,23 (0)

C-1 kobiet: 1. Klaudia Zwolińska (Start Nowy Sącz) 89,13 (0), 2. Aleksandra Stach (KKK Kraków) 89,30 (4), 3. Iga Garlewicz (KKK Kraków) 100,99 (2)

C-2 mix: 1. Aleksandra Stach/Marcin Pochwała (KKK Kraków) 94,23 (2), 2. Anastazja Żywicka/Andrzej Brzeziński (AZS AWF Kraków) 110,77 (10), 3. Alicja Bulera/Wojciech Fabiański (AZS AWF Kraków) 145,11 (14).