Odnowa biologiczna – co to jest, komu potrzebna?

Opublikowany przez

Człowiek, który na co dzień poddawany jest dużemu wysiłkowi fizycznemu, ale też umysłowemu potrzebuje regeneracji. Metody są różne, ale ogólnie jest to nazywane odnową biologiczną.
Każdy organizm potrzebuje różnych środków, tzw. suplementów, witamin, masaży, itd.

Jeżeli chcemy uprawiać sport, nawet w zakresie amatorskim warto poradzić się fachowców, albo poczytać by nie zrobić sobie krzywdy. Warto zajrzeć na stronę www.mks paulinum, gdzie opisana jest odnowa biologiczna dla biegaczy, to ciekawa lektura./
METODY I ŚRODKI ODNOWY BIOLOGICZNEJ
Sterowanie procesami odnowy biologicznej i ich wspomaganie jest obecnie jedną z zasadniczych części pracy treningowej sportowca. Dotyczy to zwłaszcza możliwości wysiłkowych, pozwalających sprostać większym obciążeniom treningowym i uzyskać lepsze wyniki. Metody odnowy biologicznej dzielimy na biochemiczne, fizykoterapeutyczne, psychologiczne i specjalne. Ich zadaniem jest wzmacnianie efektu treningu, podwyższenie gotowości do pracy fizycznej i zwiększenie dyspozycji startowych. Stosowanie środków przyspieszających restytucję funkcji zmienionych wysiłkiem jest w wielu wypadkach nieodzowne i należy je traktować na równi z treningiem.
BIOCHEMICZNE ŚRODKI ODNOWY BIOLOGICZNEJ
Biochemiczne środki odnowy biologicznej są to substancje, które są bezpośrednimi substratami przemian energetycznych, lub które na intensywność tych przemian bezpośrednio lub pośrednio wpływają. Są to: witaminy – grupa witamin B, witamina E, C, A, sole mineralne zawierające magnez, żelazo, cynk, wapń, potas, jod i sód. Aminokwasy – kwas asparginowy, kwas glutaminowy, metiomina, hydrolizaty białkowe.
Ponadto do biochemicznych środków odnowy biologicznej należą różne diety i odżywki zawierające podstawowe składniki odżywcze (glukoza, białka).
ROLA WITAMIN I MIKROELEMENTÓW W WYSIŁKU SPORTOWYM
Na podstawie dostępnych danych z literatury, dawki witaminowe dla sportowców z grupy wytrzymałościowej winny kształtować się średnio:
– witamina C – 300 mg/dzień
– witamina B1 – 7 mg/dzień
– witamina B2 – 3 mg/dzień
– witamina B15 – 300 mg/dzień
– witamina A – 5 mg/dzień
Witamina B1. Posiada właściwości tonizujące, wpływa na skrócenie czasu odnowy, zmniejsza lub znosi napięcie mięśniowe. Wpływa na spalanie cukrowców przeciwdziałając zatrzymywaniu się kwasu mlekowego w czasie pracy mięśniowej.
Witamina B2. Wpływa na intensywność oddychania tkankowego, na koordynację ruchową, a szczególnie korzystnie podczas wysiłków wytrzymałościowych.
– Witamina B15. Skraca znacznie okres odnowy po pracy mięśniowej, wpływa na stężenie glikogenu i fosfokreatyny w mięśniach. Wykazuje wpływ na obniżenie kwasu mlekowego i pirogronowego we krwi.
– Witamina PP. Wpływa na wytworzenie energii w procesach tlenowych.
– Witamina C. Katalizuje oddychanie komórkowe, stymuluje produkcję czerwonych krwinek i hemoglobiny. Przeciwstawia się zmęczeniu i bólom mięśni.
– Witamina A. Wpływa na zwiększenie glikogenu w mięśniach.
– Sód i potas. Wpływa na pobudliwość nerwowo-mięśniową. Brak powoduje depresję, nerwowość oraz zmęczenie.
– Magnez. Brak powoduje osłabienie mięśni oraz wywołuje zaburzenia w układzie krążenia.
– Wapń. Niedobór wapnia prowadzi do rozmiękczania kości i próchnicy zębów. Potrzebny jest w procesie regeneracji nerwowo-mięśniowej.
– Fosfor. Tworzy ważne związki energetyczne.
– Żelazo. Aktywuje witaminy A, B2 i C. W przypadku niedoboru występuje niedokrwistość. Intensywny trening zmniejsza poziom żelaza, prowadząc do tzw. anemii sportowej.
– Mangan. Niedobór wywiera ujemny wpływ na układ krwiotwórczy, wywołuje anemię, podwyższa ciśnienie i obniża wydolność układu oddechowego.
– Miedź. Niedobór powoduje objawy podobne do niedoboru wapnia.
Szczegóły na www.mkspaulinum