Siatkówka. Sądeccy juniorzy mistrzami Małopolski

Zespół SKPS Dunajec Nowy Sącz wygrał turniej o Mistrzostwo Małopolski Juniorów pokonując w finale Kęczanina Kęty.

SKPS Dunajec Nowy Sącz – KS Kęczanin Kęty 3:0 (25:22, 25:18, 26:24)
Sędziowali: Krzysztof Poprawa i Katarzyna Drąg.
SKPS: Gawron, Zaręba, Wasilewski, Chmielowski, Potoniec, Cichy, Ciuła – libero oraz Ogorzały, Trzop, Luberda.
Kęczanin: Pustelnik, Gruszka, Strączek, D. Banaś, K. Banaś, Urbański, Kawończyk – libero, Bujarek, Wojewodzic.
Finał Mistrzostw Małopolski juniorów był ciekawy, a mecz bardzo zacięty. Oba zespoły bardzo chciały wygrać, ale nie wpłynęło to na wysoki poziom rywalizacji. W pierwszym secie spotkanie toczyło się punkt za punkt, choć rywale prowadzili 11:8, a po błędzie Chmielowskiego zrobiło się 16:12 dla gości. Sygnał do ataków dał Zaręba, a kiedy zaczął punktować Potoniec SKPS objął prowadzenie 21:20, a po kiwce Gawrona 24:21. Seta zakończył autową zagrywką Gruszka. Druga część spotkania to dominacja sądeczan, którzy od początku prowadzili i nie dali rywalom odrobić strat. Seta mocnym atakiem zakończył Potoniec.
Ostatnia odsłona finału była najbardziej emocjonująca. Zespół z Kęt nie mając nic do stracenia zaatakował z dużą energią co dało prowadzenie gościom 10:5. Głośne uwagi trenera SKPS Łukasza Mężyka spowodowały, że sądeczanie zaczęli odrabiać straty i zrobiło się 10:11 dla Kęt. Wymiana ciosów trwała już do końca meczu. Na atak rywali odpowiadał Zaręba i Wasilewski. Jednak pod koniec seta drużyna gości prowadziła już 24:21. Trener sądeczan wziął czas by zmienić ustawienie i by uspokoić zawodników. To podziałało, bo najpierw rywale popsuli zagrywkę, później znakomicie w polu serwisowym spisał się Zaręba, który najpierw doprowadził do remisu 24:24, a następnie dwa raz swoim uderzeniami dał zwycięstwo w secie i w meczu.
– Ogromnie się cieszę, że wreszcie juniorzy zdobyli mistrzostwo Małopolski – mówił rozradowany trener SKPS Dunajec Łukasz Mężyk. – Kilka razy byliśmy blisko, ale mamy trofeum, którego nam brakowało. Turniej był trudny, bo zespoły z Andrychowa i Kęt to bardzo mocne ekipy. Każdy mecz z nimi był bardzo zacięty, ale jesteśmy najlepsi w Małopolsce – hura!

Klasyfikacja końcowa: 1. SKPS Dunajec Nowy Sącz, 2. Kęczanin Kety, 3. MKS Andrychów, 4. GKPS Gorlice, 5. Gryf Brzesko, 6. Iskierka Tarnów.
Wyróżnienia indywidualne:
Najlepszy przyjmujący: Adrian Potoniec – SKPS Dunajec Nowy Sącz
– środkowy: Jakub Bochenek – MKS Andrychów
– atakujący: Dawid Banaś – UMKS Kęczanin Kęty
– rozgrywający: Mateusz Gawron – SKPS Dunajec Nowy Sącz
– libero: Mateusz Gutt – UMKS Kęczanin Kęty
MVP turnieju: Kamil Zaręba – SKPS Dunajec Nowy Sącz.
– Jak pokazał turniej siatkówka w Nowym Sączu ma się bardzo dobrze – mówił radny, Komisja Sportu Rady Miasta Andrzej Bodziony, który razem z Arturem Rolą ze Starostwa Powiatowego wręczył sądeczanom złote medale i okazały puchar za tytuł Mistrzów Małopolski. – Mecz stały na wysokim poziomie, dopisali kibice, którym należą się słowa uznania za kulturalny doping. Należy też podziękować rodzinom, które tak wspaniale zagrzewali do walki naszych siatkarzy.
Nagrody wręczał także Władysław Mężyk, twórca sądeckiej siatkówki, który nie krył radości i wzruszenia, że jego wnuk Łukasz tak znakomicie poprowadził zespół do zwycięstwa.