Z Ropicy Polskiej do Rio de Janeiro

Opublikowany przez

To jest jak sen. Z niewielkiej Ropicy Polskiej koło Gorlic, jedzie na Igrzyska do Rio de Janeiro – Tomek Piecuch. To nagroda za wygranie konkursu „Zostań olimpijczykiem”..

Wszystko zaczęło się od spotkania w szkole z olimpijczykiem, wielokrotnym mistrzem Polski, Pawłem Zygmuntem, prywatnie mąż Katarzyny sędzi hokeja z domu Bialik (rodzina hokejowa). Warto przypomnieć, że kryniczanin, wystąpił na igrzyskach w Lillehammer w 1994, w Nagano w 1998, w Salt Lake City w 2002 oraz w Turynie w 2006 roku. Jest 40-krotnym mistrzem Polski na dystansach 1000 m, 1500 m, 3000 m, 5000 m, 10 000 m i w wieloboju łyżwiarskim oraz rekordzistą Polski na dystansach 3000 m, 5000 m, 10 000 m i w wieloboju łyżwiarskim. Paweł Zygmunt zajął 2. miejsce na mistrzostwach Europy w Erfurcie w 2002 r. na dystansie 10 000 m, a także 3. miejsca na mistrzostwach świata w 2002 r. w Heerenveen na dystansie 10 000 m oraz na mistrzostwach Europy w 2003 r. na 5000 m.
-Paweł Zygmunt przyjechał do naszej szkoły w ramach programu „Zostań Olimpijczykiem” – opowiada nauczycielka WF, wicedyrektor SP w Ropicy Polskiej Wioletta Podsadowska. – Przez kilkadziesiąt minut opowiadał o historii Igrzysk Olimpijskich od starożytności aż do czasów współczesnych. Mówił także o swojej karierze, o blaskach i cieniach sportowca, dlaczego warto uprawiać sport. Przywołał wielkiego sportowca Halinę Konopacką, która zdobyła dla Polski pierwszy złoty medal w Amsterdamie w roku 1928 roku, która otrzymała tytuł „Kalos Kagathos” (gr. znaczy piękny i dobry, czyli mądry i w dobrej kondycji fizycznej). Nie wystarczy tylko uprawiać sport, ale należy się również uczyć, bo tak jak ciało potrzebuje rozwoju, tak i umysł musi być w dobrej formie.
Jak zawsze było mnóstwo pytań, na które Paweł Zygmunt cierpliwie odpowiadał. Zachęcił do odwiedzenia strony internetowej: http://www.zostanolimpijczykiem.pl/ i wzięcia udziału w konkursie, którego nagrodą jest wyjazd na Igrzyska Olimpijskie do Rio de Janeiro.
– Po spotkaniu namówiłam uczniów do zalogowania się na stronie i wzięcie udziału w konkursie wiedzy o igrzyskach olimpijskich. – dodaje Wioletta Podsadowska. – Wszyscy wtedy mówili mi, że nie mamy żadnych szans, my z takiej małej wioski jak Ropica Polska, gdzieś tam w Małopolsce, a to przecież konkurs ogólnopolski. Ja jednak trwałam przy swoim, bo szczęściu trzeba pomagać – to moja dewiza. Zadania rozwiązali prawie wszyscy uczniowie Zespołu Szkół w Ropicy Polskiej. I się nie pomyliłam! Zadzwoniłam do Pawła Zygmunta i otrzymałam potwierdzenie wiadomości, że Tomek Piecuch jedzie do Rio. Radości zwycięzcy i nas nie było końca.
Laureat konkursu jedzie będzie w Brazylii w dn. 5.08 – 21.08.2016.
Tomek ma zapewnione:
Przejazd autokarem na lotnisko w Berlinie na trasie Racot-Berlin i przelot do Rio oraz powrót.
Noclegi w domu rekolekcyjnym sióstr zakonnych www.servita.com.br pokoje 2 i 3 osobowe z łazienkami, całodzienne wyżywienie, ubezpieczenie, opiekę wychowawczą dla młodzieży do lat 18, przejazd komunikacją miejską po Rio de Janeiro, opłacone bilety wstępu na zawody sportowe, flagę z logo akcji Zostań Olimpijczykiem oraz logo fundacji Lotto Milion Marzeń,
Młodzież, która w ramach konkursu znajdzie się w Rio obejrzy m.in. występ Anity Włodarczyk, mecz siatkówki i piłki ręcznej, będzie też wyjście na kolarstwo górskie, itd…

Na zdjęciu: Z nr 7 Tomasz Piecuch