Nowy produkt rekreacyjny dla zaspokajania potrzeb społecznych w Nowym Sączu

logo

Zarząd Województwa Małopolskiego 19 kwietnia 2016 roku podjął Uchwałą nr. 563/15 w sprawie wyboru do dofinasowania projektu oznaczonego symbolem MRPO.06.01.02-12-035/16 pn. „Nowy produkt rekreacyjny dla zaspokojenia potrzeb społecznych w Nowym Sączu”, złożonego przez Miasto Nowy Sącz. Projekt ten ma za zadanie rozwiązanie problemów miasta w sposób kompleksowy poprzez zmniejszenie barier w dostępie do infrastruktury sportowej i rekreacyjnej na terenie miasta i doprowadzenie do sytuacji, w której odczuwalna będzie poprawa jakości życia mieszkańców Nowego Sącza. Pozwoli to mieszkańcom na pozostanie w swoich miejscach zamieszkania, a dla poszukujących miejsca osiedlenia będzie to zachęcająca oferta. Całe rodziny z dziećmi będą mogły zamieszkać w miejscach wyposażonych w wysokiej jakości nowoczesną infrastrukturę rekreacyjno-sportową, umożliwiającą spędzenie wolnego czasu.

Standardowe dyscypliny sportu dla dużej grupy młodzieży stają się nieatrakcyjne. Popkultura kreuje innowacje nie tylko w dziedzinie show-biznesu, mody itp. ale także w dziedzinie sportu. Dlatego też powstają nowe dyscypliny, które najczęściej przychodzą do nas wraz z kulturą masową z USA czy Europy Zachodniej.

Do tych trendów należą tzw. sporty uliczne/miejskie, czyli np. jazda na rowerze w ekstremalnych warunkach lub biegi do których wykorzystywana jest infrastruktura miejska oraz ćwiczenia na różnych urządzeniach i przyrządach. Mowa w tym miejscu m.in. o dyscyplinach, które zostały już w pewnym sensie skomercjalizowana, czyli Pumptrack oraz Street Workout.

M.in. takie przesłanki przyczyniły się do powstania w Nowym Sączu Parku Sportów Miejskich, który został dofinansowany w ramach realizowanego projektu pn. „Nowy produkt rekreacyjny dla zaspokojenia potrzeb społecznych w Nowym Sączu” ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, Działanie 6.1. Rozwój Miast, Schemat B Projekty w zakresie rekreacji i sportu, kwotą 660 000 zł.

Beneficjentem projektu jest miasto Nowy Sącz a jego realizatorem Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, który we współpracy z Zespołem Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miasta Nowego Sącza przygotował dokumentację aplikacyjną. Koordynatorem projektu jest Bogusław Kmak. Niniejsze przedsięwzięcie było realizowane wspólnie z Miejskim Zarządem Dróg, który w ramach swoich kompetencji przeprowadził gruntowny remont przylegającego do Parku Sportów Miejskich parkingu.

Artykuły Prasowe

1nowysacz.pl

„To znakomita informacja dla wszystkich miłośników jazdy na rowerze – z inicjatywy prezydenta Ryszarda Nowaka przy ulicy Piłsudskiego rozpoczęła się budowa pumptracka! W bliskim sąsiedztwie mostu 700-lecia powstają cztery tory rowerowe, które zapewnią znakomitą zabawę zarówno dla najmłodszych, początkujących, jak i profesjonalistów. Warto dodać, że będzie to największy tego typu obiekt w Polsce i będzie gotowy przed końcem wakacji.”
LINK: http://www.nowysacz.pl/pumptrack-nowosadecki-tor-rowerowy/12611

3nowysacz.pl

„Prezydent Ryszard Nowak odwiedził teren budowy największego w Polsce toru typu pumptrack. Obecnie rozpoczęło się układanie asfaltu na pierwszym z czterech torów, które zapewnią doskonałą zabawę zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników rowerów, deskorolek czy rolek.”

LINK: http://www.nowysacz.pl/pumptrack-nowosadecki-tor-rowerowy/12774

4nowysacz.pl

„Prezydent Ryszard Nowak, podczas wizyty na terenie budowanego toru typu pumptrack, obserwował jeden z pierwszych przejazdów testowych w wykonaniu, wielokrotnego mistrza Polski w kategorii BMX racing, Bartosza Giemzy”.

LINK: http://www.nowysacz.pl/pumptrack-nowosadecki-tor-rowerowy/12826

6nowysacz.pl

„Prezydent Ryszard Nowak odwiedził dzisiaj teren pumptracka podczas kręcenia filmu promującego, zaplanowane na 10 października, zawody inaugurujące działalność obiektu. Była to okazja do obejrzenia efektownych przejazdów młodych zawodników i zobaczenia dużych możliwości jakie stwarzają profesjonalne trasy, największego w Polsce i jednego z największych w Unii Europejskiej, toru.”

LINK: http://www.nowysacz.pl/pumptrack-nowosadecki-tor-rowerowy/12958

7nowysacz.pl

„Na terenie pumptracka powstaje dodatkowa infrastruktura, która sprawi, że nowa inwestycja stanie się centrum sportowo-rekreacyjnym z prawdziwego zdarzenia. Prezydent Ryszard Nowak podkreśla, że jego decyzja uatrakcyjni teren kompleksu, który dzięki temu będzie miejscem spędzania wolnego czasu dla wszystkich mieszkańców. Działalność obiektu zostanie zainugurowana podczas zawodów sportowych zaplanowanych na 10 października.”

LINK: http://www.nowysacz.pl/pumptrack-nowosadecki-tor-rowerowy/12971

8nowysacz.pl

„Już 10 października odbędzie się wielkie otwarcie nowosądeckiego pumptracka. Działalność obiektu zostanie zainaugurowana zawodami Pumptrack Challenge połączonymi z pokazami akrobacji rowerowych.”

LINK: http://www.nowysacz.pl/pumptrack-nowosadecki-tor-rowerowy/13023

9nowysacz.pl

„W najbliższą sobotę 10 października, pod patronatem Prezydenta Miasta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka, odbędą się zawody PUMPTRACK CHALLENGE inaugurujące działalność nowego kompleksu przy Al. Piłsudskiego. Rywalizacja odbędzie się w trzech kategoriach: BTProject Pump Check, Biketour365 Dirt Best Line oraz Best Trick on Gravity Bag. Wśród wydarzeń towarzyszących odbędzie się Festiwal Foodtrack’ów, a także warsztaty rowerowe dla dzieci pod okiem wielokrotnego mistrza Polski w BMX Racing Bartosza Giemzy. Pula wszystkich nagród przygotowanych w konkursach, podczas wielkiego otwarcia pumptracka, to 2000 zł!”

LINK: http://www.nowysacz.pl/pumptrack-nowosadecki-tor-rowerowy/13036

10nowysacz.pl

„W sobotę (10 października) prezydent Ryszard Nowak oficjalnie otworzył nowy kompleks sportowo-rekreacyjnego przy Al. Piłsudskiego z torami rowerowymi, flow parkiem i dwoma boiskami do siatkówki plażowej. Wydarzeniu towarzyszyły pierwsze zawody rowerowe Pumptrack Challenge, które zakończyły się w godzinach wieczornych przy pełnym oświetleniu obiektu. Poniżej publikujemy wyniki rywalizacji we wszystkich kategoriach.”

LINK: http://www.nowysacz.pl/pumptrack-nowosadecki-tor-rowerowy/13064

11gazetakrakowska.pl

„Miał być oddany pod koniec wakacji – pumptrack w Nowym Sączu. Stało się to 40 dni później, ale było warto. Pierwszy projekt został zmieniony, przybyło tras, jest „małpi gaj”, dwa boiska do siatkówki plażowej. Na wiosnę przybędą kolejne miejsca do rekreacji i wypoczynku”.

LINK: http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/8984501,otworzyli-pumptrack-w-nowym-saczu-zdjecia-wideo,id,t.html

12gazetakrakowska.pl

„To będzie raj dla rowerzystów – zapowiadają projektanci pumptracka, czyli placu zabaw dla rowerzystów. Obecnie trwają ostatnie prace kosmetyczne przy budowie największej w Polsce, a może i w Europie, atrakcji dla miłośników deskorolek i rowerów. W Nowym Sączu nad Kamienicą na wysokości Białego klasztoru do dyspozycji dzieci i dorosłych będą cztery wyasfaltowane tory, pełne wzniesień i pochyleń oraz dwa boiska do siatkówki plażowej. Wokół pumptracka będą ławeczki, cały obiekt już został oświetlony. Atrakcja ma zostać oddana do użytku pod koniec miesiąca. Do wykonania jest jeszcze płot wokół całego obiektu i ogrodzenie z żywopłotu oraz krzewów.”

LINK: http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/7492515,w-nowym-saczu-powstal-najwiekszy-pumptrack-w-ue-zdjecia,id,t.html

13www.nowy-sacz.info

„Dzisiaj odbędzie się otwarcie nowosądeckiego pumptracka połączone z zawodami Pumptrack Challange i pokazami akrobacji rowerowych. Nowosądecki pumptrack jest największym tego typu obiektem w Polsce, w jego skład wchodzą cztery tory wraz z oddzielnym placem z przeszkodami terenowymi. Długość toru do organizacji zawodów to 115 m, a tor profesjonalny, przeznaczony dla zaawansowanych użytkowników posiada aż 210 m długości. Obywa tory wyposażone są w tak zwane muldy napędzające. Pumptrack ma być miejscem dla poczatkujących jaki i bardziej zaawansowanych użytkowników wszystkich grup wiekowych. Obiekt jest oświetlony, więc z wszystkich atrakcji można korzystać także po zmroku. Koszt inwestycji to ponad 1,3 mln zł.”

LINK: https://www.nowy-sacz.info/otwarcie-nowosadeckiego-pumptracka-polaczone-z-zawodami-pumptrack-challange/

14starosadeckie.info

„Największy w Polsce pumptrack w ubiegłym roku cieszył się ogromnym powodzeniem wśród miłośników dwóch kółek, rolkowców i deskorolkowców. Praktycznie od rana do wieczora nie brakowało amatorów ekstremalnej jazdy.”

LINK: http://www.starosadeckie.info/sport/pumptrack-juz-otwarty/

15www.rdn.pl

„Caly kompleks urzadzen do cwiczen, jazdy na rowerze, rolkach i deskorolkach kosztuje Nowy Sacz okolo dwa miliony zlotych. Tory dla skatów czy drabinki do akrobacji beda przystosowane zarówno dla malych dzieci jak i dla wytrawnych sportowców. Uroczyste otwarcie nowego Centrum Sportowo – Rekreacyjnego przy rondzie Solidarnosci nastapi 10 pazdziernika podczas zawodów dla rowerzystów.”

LINK: http://www.rdn.pl/news/nowy-sacz-wiemy-juz-kiedy-bedzie-otwarty-pumptrack

16radiokraków.pl

„Jest największy w Polsce i jednym z największych w Europie. Już jutro w Nowym Sączu zostanie otwarty Pumptrack. Dla miłośników ekstremalnej jazdy na rowerach przy Alejach Piułsudskiego przygotowano trzy specjalne tory. Będą się tam mogli także bezpiecznie ścigać oraz wykonywać akrobacje posiadacze deskorolek, rolek, czy hulajnóg. Oficjalne otwarcie atrakcji połączone będzie z zawodami Pumptrack Challange. Weźmie w nich udział ponad 20 zawodowców z Polski i zagranicy, a także ponad 200 amatorów.”

LINK: http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/nowy-sacz/raj-dla-milosnikow-ekstremalnej-jazdy-na-rowerach-i-rolkach-powstal-w-nowym-saczu/

17starosądeckie.info

W nowo powstałym kompleksie sportowym będzie również miejsce dla osób wykonujących ćwiczenia gimnastyczne z wykorzystaniem masy własnego ciała. Trwa budowa street workout parku.

Jest to trening siłowy oparty o ćwiczenia z wykorzystaniem własnej masy ciała, takie jak np. „pompki”, „mostki”, „brzuszki” i „dipy”.

LINK: http://www.starosadeckie.info/wydarzenia/na-terenie-pumptracku-buduja-street-workout-park/