KSP, czyli sport, komputery, taniec

Opublikowany przez

Katolicka Szkoła Podstawowa w Nowym Sączu, to placówka, która ma już ponad 20 lat. Mimo krótkiej, jak nowosądeckie warunki tradycji może pochwalić się sporymi sukcesami sportowymi.

O szkole rozmawiam z dyrektorem KPS Zbigniewem Małkiem, przed laty czołowym piłkarzem MKS Sandecja.
– Ci co pana znają nie dziwią się, że w szkole obecny jest sport i to w dużej dawce.
– Rozwój dziecka, to nie tylko książki. Zawsze chciałem aby młodzież rozwijała się wszechstronnie. Dlatego też naciskam na różne formy sportowe i rekreacyjne, bo nie każdy musi być sportowcem. Jak ktoś przyjdzie do nas w czasie przerwy to zobaczy, że stół pingpongowy jest stale oblężony.
– Ale młodzież KSP widać na stokach, basenie, a nawet w ringu.
– To dobrze, że jest taka różnorodność. Mamy się czym pochwalić, bo np. trzy zawodniczki z naszej szkoły będą rywalizować w narciarskich zawodach wojewódzkich. To pierwsze miejsce chłopców i trzecie dziewcząt w drużynowych zawodach w tenisie stołowym, to sukcesy na basenie, ale również w sportach walki. Nasz były uczeń Robert Ruchała, obecnie uczy się w Ignatianum, ma znakomite wyniki w sportach walki.
– Czyli szkoła to sport?
– Nie, sport jest obecny obok innych dyscyplin. Katolicka Szkoła Podstawowa to także taniec, konie, i oczywiście komputery. W tej ostatniej dziedzinie w KSP Sądecka Fundacja „Inventor”, której głównym celem jest propagowanie wśród dzieci i młodzieży nauki programowania, realizuje projekt „Akademia Młodego Programisty”. Projekt sfinansowany jest ze środków Fundacji PZU i skierowany jest do dzieci klas 4-7 Szkoły Podstawowej. Uczestnicy projektu poznają podstawy algorytmiki, logiki i nauki programowania, w przyjaznym dla dzieci języku Scratch, a także wykorzystują poznaną wiedzę do rozwiązywania szkolnych zadań, na przykład z matematyki. Ważną częścią zajęć jest tworzenie gier komputerowych. Dzieci biorące udział w zajęciach nie ponoszą żadnych kosztów z tytułu uczestnictwa w projekcie.
– Czyli wiemy już, że KPS, to sport i nauka, ale teraz mamy ferie.
– Dla młodzieży mamy kilka propozycji. Ze sportowych to wyjazdy na narty. Jestem przekonany, że czeka je wiele frajdy, bo zima zrobiła się fajna.